Z cyklu: Techniki stylizacji mebli - POSTARZANIE

Więcej metamorfoz obejrzycie na moim profilu @hokuspokushome na Instagramie i Facebooku, gdzie na bieżąco relacjonuję proces powstawania kolejnych metamorfoz i efekty końcowe.
Zapraszam!


 Nowy mebel, który wygląda jak stary - wciąż na TOPie!


Kochani otrzymuję od Was liczne zapytania o rodzaje wykończeń, jakie można zastosować, malując meble. 
Postanowiłam więc wprowadzić CYKL pod tytułem: Techniki stylizacji mebli, w którym to cyklu przybliżę każdą z technik i zaprezentuję przykładowe wykończenia. Zdjęcia pochodzą z moich prac, z realizacji innych blogerów, którzy wyrazili zgodę na publikację oraz z portalu Pinterest. 

Pierwszą, chyba najbardziej popularną techniką, jaką Wam przedstawię jest POSTARZANIE MEBLA

Występują takie dwa style, których głównym znakiem rozpoznawczym jest postarzony mebel i których nazwy są dobrze znane w świecie rękodzielniczym: to Shabby Chic oraz Chippy look. Postaram się przedstawić podstawowe cechy obu tych stylów, a następnie skoncentrować na technikach postarzania, których jest trochę więcej.
Myśląc o postarzaniu mebli pewnie od razu macie skojarzenia z przecierkami - i słusznie. :) I w shabby chic i w chippy look przecierki są obowiązkowe, a więc jaka jest między nimi różnica?

SHABBY CHIC (z ang. shabby czyli podniszczony, obdarty oraz chic - styl i elegancja, a więc stylowe i eleganckie postarzenie, kojarzy mi się ze starszą panią na szpileczkach :)) - to zdecydowanie najpopularniejszy styl, jeśli chodzi o dekoracyjne malowanie mebli. Być może dlatego większość osób każdy efekt przecierki na meblu od razu utożsamia z tym właśnie stylem. Nie jest to duży błąd, gdyż zapewne w każdym postarzanym meblu jakiś tam element shabby by się znalazł, jednak warto podkreślić, że shabby to przede wszystkim postarzanie poprzez delikatne przetarcia np. kantów mebli oraz wszelkich elementów dekoracyjnych typu ornamenty, reliefy i inne ozdobne wykończenia. Oprócz tego, shabby chic to stosowanie jasnych, pastelowych kolorów. Oczywiście dominującym jest kolor biały, ale także mogą to być inne barwy w jasnej tonacji np. róże, beże, błękity, szarości, odcienie zieleni czy turkusu.
Nieco inaczej wyglądają przecierki w stylu CHIPPY LOOK (z ang.  chippy - agresywny/bojowy, znowu moje skojarzenie: żołnierz na poligonie :)). Sama nazwa wskazuje już, że przecierki tutaj są dużo mocniejsze, bardziej widoczne, pożądany jest efekt obdrapania i łuszczącej się, odchodzącej farby, spod której widać kolejne warstwy farb. Tak - mebel powinien być malowany warstwowo dwoma lub więcej kolorami, tak aby obtarcia uwidoczniły każdy z kolorów. Przetarcia mogą występować w każdym miejscu, nie tylko na rantach, ale także na głównych elementach, jak np. blaty. W przeciwieństwie do delikatnego shabby chic, chippy look to głównie mocne, intensywne barwy: turkusy, zielenie, czerwienie i inne (choć można też spotkać pastelowe chippy). 
Tak naprawdę oba te style są zbliżone, decydują niuanse. Poza tym można je łączyć i wtedy różnice zupełnie się zatracają. Najłatwiej wtedy użyć dla takiego mebla określenia vintage. :)
Tak właśnie określiłabym dzieła sztuki, które wychodzą spod ręki The Turquoise Iris, która łączy wiele technik, natomiast finalnie jej meble są zdecydowanie w stylu vintage, z efektem postarzenia. Spójrzcie:

Przejdźmy teraz do technik postarzania mebli, jest ich całkiem sporo.

Do podstawowych zaliczamy:


 • Przecierki papierem ściernym/szlifierką na farbach

Podstawowe narzędzie do uzyskania przetarć to oczywiście papier ścierny, np. w kostce ściernej lub szlifierka. Ta druga służy bardziej do uzyskania mocnych przetarć w stylu chippy niż shabby, ale warto ją mieć pod ręką.
Co do zasady, najpierw kładziemy na mebel warstwę farby ciemnej (taki będzie kolor przecierek) i woskujemy elementy, które będą przecierane (zamiast wosku można użyć zwykłej świeczki). Następnie mebel pokrywamy warstwą farby w jaśniejszym kolorze i po wyschnięciu przecieramy kostką ścierną zawoskowane wcześniej miejsca. Farba powinna łatwo się ścierać, uwidaczniając kolor spod spodu.
Kolorowych warstw oczywiście może być więcej, co charakterystyczne jest głównie dla chippy look.
Idealną farbą do wykonywania wszelkiego rodzaju przecierek jest farba kredowa (zarówno ta oryginalna, jak i wersje "domowe"). 
Do chippy look często wykorzystywana jest również tzw. milk paint, która występuje w postaci proszku i jest raczej niedostępna w Polsce. 
Zdecydowanie odradzam do tego efektu farby lateksowe. Tworzą na meblu satynową, często ciągnącą się jak guma, warstwę, a próby przecierek na takiej farbie kończą się zwykle fiaskiem, np. zdartymi "dziurami" i tym, że można zdzierać pierwszą warstwę farby niczym maseczkę peel-off z twarzy. 
Poniżej kilka przykładów postarzania za pomocą przecierek. 
 • Skrobanie farby

Jest to metoda uzyskania przetarć podobna do powyższej, z tym że efekt przetarć jest mocniejszy, w niektórych miejscach może być bardziej postrzępiony, a przejście z przetartej powierzchni do nieprzetartej jest zdecydowanie wyraźniejsze. Skrobać możemy właściwie każdym ostrym narzędziem, najbardziej odpowiednim wydaje się być mała szpachelka lub skrobak. Najlepiej wykonywać je na farbie, która nie zdążyła jeszcze dokładnie wyschnąć. Jeśli jednak zdążyła, można sobie pomóc i zwilżyć miejsca do przetarć wilgotną szmatką lub gąbką. 

 Postarzanie przez skrobanie rantów


 • Skrapianie farbą

Kojarzycie modę na pochlapane farbą, dziurawe jeansy? To coś w tym stylu :). Kropki farby dodają lat i choć dla jednych będzie to wyglądało jak wypadek przy pracy, inni zachwycą się tym efektem, który z pewnością może opowiadać historię danego mebla. Jak uzyskać ten efekt? Nie ma nic prostszego, można zaprosić swoje dziecko do pomocy i dać mu pędzelek, albo samemu umoczyć pędzel w farbie, ściągnąć jego nadmiar np. na papierowym talerzyku, aby na pędzlu została minimalna ilość farby i ruchem podobnym do gry na grzebieniu chlapnąć farbą na mebel. Oczywiście nie chlapiemy całego mebla, (chyba że ma wyjść efekt na dalmatyńczyka), a jedynie w dwóch lub trzech miejscach maksymalnie, w zależności od wielkości mebla. 
Wygląda to mniej więcej tak:

 Metoda postarzania przez skrapianie farbą

A tak u Brittany z Pretty Handy Girl, która omawia tę i inne metody postarzania u siebie na blogu (link poniżej):

Postarzanie metodą skrapiania
Źródło tutaj • Postarzanie bejcą

Metodologia jest ta sama, co w technice postarzania przy użyciu papieru ściernego i farb, z tym, że pierwszą, bazową warstwą tutaj nie jest farba a ciemna bejca. Po nałożeniu jasnej farby i przetarciu papierem otrzymamy ciekawą fakturę, jak na zdjęciu poniżej. Oczywiście przetarcia mogą być w dowolnym kolorze, gdyż rynek oferuje wiele odcieni bejc do wyboru. Im bardziej będziemy przecierać powierzchnię, tym przetarcia będą większe i wyraźniejsze. Efekt końcowy zależy od naszych upodobań. 

Efekt przetarć: bejca+biała farba kredowa

Efekt przetarć: szara lakierobejca+biała farba kredowa


 • Postarzanie metodą suchego pędzla

Na bazowej warstwie farby wykonujemy szybkie ruchy pędzlem, ledwo zamoczonym w farbie w innym kolorze. Przed pomalowaniem mebla należy wytrzeć nadmiar farby z pędzla np. na papierowym talerzyku, tak aby została minimalna ilość, a pędzel sprawiał wrażenie suchego. 
Ja metodą suchego pędzla nadałam nieco lat poniższej komodzie IKEA MALM poprzez pociągnięcie suchym pędzlem brzegów szuflad. Po metamorfozie komoda wygląda, niczym z serialu "Z archiwum X". :)

Komoda Ikea postarzana metodą suchego pędzla

Doskonale technikę suchego pędzla pokazuje też Nicole z Doodlesandstitches, która zastosowała ją na bejcy:

 • Postarzanie bitumem/werniksem

Werniks to nic innego, jak lakier na bazie żywicy i rozpuszczalnika, używany często do celów artystycznych. Jest lekko zabarwiony i daje delikatny efekt pociemnienia, a tym samym postarzenia.
Bitum to preparat postarzający na bazie wody, najczęściej w płynie, stosowany do podkreślania kantów lub wypełniania spękań. Nakładany szmatką lub gąbką na całą powierzchnię postarzanego przedmiotu też spowoduje jego pociemnienie.
Poniżej zdjęcie nie mebla, lecz butelki, do postarzenia której użyłam właśnie bitumu w płynie. Został położony patyczkiem do uszu na rantach, natomiast u dołu aplikowałam go gąbeczką, od razu energicznie rozcierając. 

Postarzanie bitumem w płynie


 • Dodawanie spękań

Spękania zdecydowanie nadają każdemu przedmiotowi postarzonego charakteru. Stosuje się do nich, w głównej mierze, preparaty przeznaczone do decoupage`u, a dokładnie lakiery do spękań. Do wyboru są lakiery jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Każdy z nich daje inny rodzaj spękań. Spękania na meblach robimy raczej miejscowo, w niedużych ilościach, ze względu choćby na duży koszt samych lakierów. 
Na butelce z jeleniem powyżej widzicie spękania jednoskładnikowe. Na zdjęciu poniżej są to spękania dwuskładnikowe.

Postarzanie przy pomocy spękań dwuskładnikowych • Postarzanie woskiem

Wosk, szczególnie ten ciemny, jest bardzo popularnym preparatem do uzyskania efektu postarzenia. Stanowi idealny duet z farbami kredowymi. Takim woskiem możemy pokrywać cały mebel, wówczas nabierze on ciemniejszej barwy, a jeśli nałożymy go niezbyt równomiernie, możemy uzyskać efekt cieniowań. Można też stosować wosk tylko na krawędziach i żłobieniach oraz elementach dekoracyjnych, wtedy efekt będzie subtelniejszy. Ten drugi sposób jest bardzo często spotykany w stylu shabby chic.
Zobaczcie, jak technikę postarzania woskiem prezentuje Miss Mustard Seed:
A tu skrzynka postarzana przy użyciu bitumu w płynie, białego wosku oraz spękań dwuskładnikowych oraz drewno malowane bardzo cienko ciemną bejcą, a następnie bielone woskiem. 

Postarzanie przy pomocy spękań dwuskładnikowych, białego wosku i bitumu
 • Szczotkowanie drewna 

Temat ostatnio bardzo na czasie. Efekt szczotkowanego drewna jest piękny i idealnie podkreśla usłojenie. 
Szczotkujemy drewno wzdłuż słojów drucianą szczotką lub za pomocą odpowiedniej nakładki drucianej na wiertarkę. 
W rzeczywistości efekt jest bardziej widoczny niż na zdjęciu, ale i tak widać, jak ładnie podkreślone są słoje po szczotkowaniu, szczególnie jeśli zastosuje się na końcu ciemny wosk postarzający.  • Postarzanie metalicznym lakierem

Subtelny efekt postarzenia można też nadać dzięki metalicznym lakierom wykończeniowym czy patynom, stosując je na kantach oraz przy żłobieniach i elementach dekoracyjnych typu reliefy.
Poniżej efekt zastosowania Złotolu, dostępnego w marketach budowlanych.

Postarzenie złotym lakierem • Opalanie słojów drewna

Jeśli posiadacie opalarkę to polecam poeksperymentować z opalaniem drewna. Można tym sposobem świetnie podkreślić usłojenie i postarzyć drewno.
Jeśli nie posiadacie opalarki, możecie spróbować małego palnika kuchennego, np. takiego do rumienienia bezy :D.
Jedna uwaga: uważajcie na opalanie miejsc, które były wypełniane szpachlówką lub kitem do drewna - raczej nie zarumienią się :) (przynajmniej tak się zadziało w moim przypadku).
Poniżej wariacja stolika z palet właśnie z przypalanym blatem. 

Postarzanie blatu przez opalanie • Postarzanie wełną stalową i octem
I jeszcze coś dla niskobudżetowców: jeśli chcecie postarzyć drewno bez angażowania środków na preparaty, to przygotujcie w słoiku miksturę octu jabłkowego oraz wełny stalowej i zostawcie na ok. 24h. Następnie wetrzyjcie w drewno. Efekt? Zobaczcie sami!Mam nadzieję, że ten post będzie dla Was przydatny. Będę bardzo wdzięczna, jeśli napiszecie w komentarzu, która z metod była Wam wcześniej nie znana, a może znacie inne techniki postarzania mebli i chcecie się nimi podzielić? Dziękuję za każdy komentarz!

A już wkrótce kolejny post z cyklu techniki stylizacji mebli: MALOWANIE OMBRE. Jesteście ciekawi?

ZOBACZ TEŻ!33 komentarze:

 1. Super !! Czekam na wiecej !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu bardzo się cieszę :). Już niedługo ciąg dalszy cyklu. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Bardzo ciekawie, prosto i przejrzyście :) Już czekam na następne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post , bardzo mi się przyda :) Czekam na więcej :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post , bardzo mi się przyda :) Czekam na więcej :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki! Następny post niebawem ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne zestawienie :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem zwolenniczką shabby chic, a jednak przeczytałam post z ogromnym zainteresowaniem : ) Nie sądziłam, że metod na postarzenie mebli jest tak wiele i że mogą dawać tak różne efekty. Z powyższych najbardziej przypadły mi do gustu realizacje z bejcą, szczotkowaniem, wełną stalową i opalaniem słojów. Meble potraktowane tymi sposobami zyskują surowy, wyrazisty charakter i świetnie sprawdziłyby się we aranżacjach industrialnych, za którymi przepadam. Wrócę tu, żeby zobaczyć efekt ombre, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję bardzo za komentarz! Ciesżę się, że znalazła Pani coś dla siebie. Meble postarzane to nie tylko shabby chic jak się okazuje. :) ja też lubię szczegóolnie opalanie I szczotkowanie. :) Zapraszam na kolejne posty, bo na technice OMBRE się nie skończy. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Czekam na więcej:))) super esencja:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. z nieba mi spadłaś bo będę powtarzać blat i teraz to mam klęskę urodzaju co wybrać. chyba pójdę w szczotkowanie

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniale porady... Slyszalam o wszystkich jednak nie wiedzialam jak sie do tego zabrac... dziekuje slicznie.. Nareszcie wszystko rozumiem

  OdpowiedzUsuń
 12. Szkoda, że jestem już po "zabiegu" postarzania swoich mebli, bo wielu technik nie znałam, ale z przyjemnością nadrobiłam zaległości i Twój blog ląduje w ulubionych. Pozdrawiam Marta

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo przydatny wpis - wprawdzie stoję przed.... odnowieniem starej ławy, ale niektóre techniki odzwierciedlają efekt, o jaki, być może się pokuszę (właśnie ważą się losy)
  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystkie te meble wyglądają rzeczywiście na stare, koronkowa robota i ile metod postarzania, aż w szoku jestem. Tylko takie meble nie do każdego wnętrza się będą nadawać, trzeba o tym pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeśli chodzi o mnie, to muszę przyznać, że ja akurat zwracam ogromną uwagę na to, jakie meble wybieram i pomysł takiej stylizacji jest dla mnie świetny. Jednak mam wrażenie, że skoro i tak zmieniamy takie meble, to może lepiej kupić jakieś tańsze propozycje i dołożyć robią coś swojego? Jeśli często bawisz się w taki sposób z meblami, to ja polecam Wam i Tobie stronę https://najtansze-meble.pl/ . Zaskoczona byłam cenami, bo nie przypuszczałam, że można kupić meble i to dobre jakościowo meble w tak niskich cenach.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mi też efekt końcowy bardzo się podoba. Wniosek nasuwa się jeden. Wszystko można zrobić jeśli tylko się wie jak tak naprawdę. Sama aż na takim stopniu zaawansowania nie jestem. Bardziej na początku. Różne takie praktyczne porady często znajduję w necie. Na http://dekoracjadrewna.pl/malowanie-lakierowanego-drewna-od-czego-zaczac/ o malowaniu drewna lakierowanego na przykład. Od wyboru farby, poprzez narzędzia i dalsze czynności też są opisane. Od razu łatwiej.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przeczytałem nagłówek myślę sobie meble się odnawia a nie postarza ale to wygląda po prostu niesamowicie. Mam jakieś meble po babci może spróbuje, zobaczę co z tego wyjdzie. Dzięki za inspiracje w takie zimowe wieczory chętnie bym coś zmienił :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam pytanie,jezeli juz ktos pytal,to przepraszam,ze sie powtarzam. Gdzie kupujesz te malutkie elementy,ktore doklejasz:ptaszki,rozyczki itd?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kupuję albo formy silikonowe i sama robię dekory albo gotowe drewniane dekory. Jedne i drugie na www.malowanesercem.pl

   Usuń
 19. Zdecydowanie jest efekt wow. Nie pomyślałabym wcześniej o postarzaniu mebli :) Ale dzięki temu zyskały duszę i naprawdę pięknie się prezentują.

  OdpowiedzUsuń
 20. DR. JOROMI IS TRULY A POWERFUL MAN. Contacting Dr Joromi is the best thing that has ever happened to me. My husband left me for another woman for the reason which i know nothing about. I tried every means to get him back but to no avail, all my efforts proved abortive. I was even contemplating suicide. On a lucky day when i was browsing the internet, i came across some amazing testimonies about Dr. Joromi on how he has helped a lot of people with his powerful love spells. I contacted him and explained all my problems to him and he assured me that he will help me. He told me what to do and assured me that my man will be back in 12 hours. I obeyed him and followed the instructions and to my Greatest surprise, my man called me in 12 hours time just as Dr. Joromi said. Thank you Dr Joromi. May the good God continue to bless you. If you are in need of help please contact Dr Joromi now on his website: https://www.joromispells.com and you can also reach him with his email: Joromispells@gmail.com and here is his WhatsApp number which you can also use to reach him +2348138695387 Thank you Dr Joromi. Thank you once again

  OdpowiedzUsuń
 21. Z przyjemnością przeczytałam o wszystkich metodach postarzania mebli prawie o wszystkich czytałam jedynie ta z octem była mi nieznana. Dla mnie to narazie teoria. Te najprostsze i najmniejsze zgromadzone przeze mnie meble chce odnowić powtarzając je w ramach zabawy i nadmiaru emeryckiego czasu. Zbytnio rozpisałam się, a pytanie moje to jaką pastą mogę wykonać ozdobne wytłoczki narożniki i szablony, które już mam. Czytałam coś o sylikonach w tubach, tyle ich jest i w sklepie jestem tak sparaliżowana, że niezdolna do decyzji i zakupu. Cieszę się, że Panią znalazłam, informacje po polsku, obszerne, rzeczowe, przejrzyste. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

 22. I AM MRS. LINDA AND I WANT To TESTIFY ABOUT HOW DR AKHERE HELPED ME IN GETTING BACK MY EX HUSBAND WHO LEFT ME AND MY KIDS FOR ANOTHER WOMAN AND TODAY I AM VERY FULFILLED BECAUSE MY HUSBAND Is BACK To ME AFTER I CONTACTED DR AKHERE TO HELP ME , I'm very happy now with my family it worked for me and I believe it will work for you too just give him a try and follow up this is a clear truth from a testifier. Thank you Dr AKHERE once again, if you want to reach him via email: AKHERETEMPLE@gmail.com or call / whatsapp: +2349057261346  I AM MRS. LINDA AND I WANT To TESTIFY ABOUT HOW DR AKHERE HELPED ME IN GETTING BACK MY EX HUSBAND WHO LEFT ME AND MY KIDS FOR ANOTHER WOMAN AND TODAY I AM VERY FULFILLED BECAUSE MY HUSBAND Is BACK To ME AFTER I CONTACTED DR AKHERE TO HELP ME , I'm very happy now with my family it worked for me and I believe it will work for you too just give him a try and follow up this is a clear truth from a testifier. Thank you Dr AKHERE once again, if you want to reach him via email: AKHERETEMPLE@gmail.com or call / whatsapp: +2349057261346

  I AM MRS. LINDA AND I WANT To TESTIFY ABOUT HOW DR AKHERE HELPED ME IN GETTING BACK MY EX HUSBAND WHO LEFT ME AND MY KIDS FOR ANOTHER WOMAN AND TODAY I AM VERY FULFILLED BECAUSE MY HUSBAND Is BACK To ME AFTER I CONTACTED DR AKHERE TO HELP ME , I'm very happy now with my family it worked for me and I believe it will work for you too just give him a try and follow up this is a clear truth from a testifier. Thank you Dr AKHERE once again, if you want to reach him via email: AKHERETEMPLE@gmail.com or call / whatsapp: +2349057261346  I AM MRS. LINDA AND I WANT To TESTIFY ABOUT HOW DR AKHERE HELPED ME IN GETTING BACK MY EX HUSBAND WHO LEFT ME AND MY KIDS FOR ANOTHER WOMAN AND TODAY I AM VERY FULFILLED BECAUSE MY HUSBAND Is BACK To ME AFTER I CONTACTED DR AKHERE TO HELP ME , I'm very happy now with my family it worked for me and I believe it will work for you too just give him a try and follow up this is a clear truth from a testifier. Thank you Dr AKHERE once again, if you want to reach him via email: AKHERETEMPLE@gmail.com or call / whatsapp: +2349057261346

  OdpowiedzUsuń
 23. A ja mam pytanie jaki to wosk postarzający zastosowalas? I czy możesz jakiś polecić? Z tego co ja znalazłam to tylko bezbarwny i nie wiem czy on nada takiego fajnego charakteru slojom bo na tym mi najbardziej zależy ale też żeby nie przyciemnić za bardzo drewna.

  OdpowiedzUsuń
 24. My postarzyliśmy meble, które obecnie znajdują się na naszym tarasie i prezentują się na prawdę świetnie. Myślę, że w sklepie dalibyśmy za nie dużo pieniędzy. Efekt WOW plus nowe życie dla starych mebli. Ponadto zainwestowaliśmy w zadaszenie aluminiowo-szklane, ponieważ zależało nam na tym, aby zabezpieczyć taras na czas deszczu czy śniegu. Teraz miło się tam spędza czas nawet w chłodne dni.

  OdpowiedzUsuń
 25. Dzięki za świetny wpis. Ze swojej strony mogę polecić sklep meblowy Soferia http://soferia.fr/ – mają bardzo szeroką ofertę mebli, które świetnie się wpiszą w każde pomieszczenie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Hokus Pokus Home , Blogger
01 09 10