Z cyklu: Techniki stylizacji mebli: MALOWANIE WZORÓW

Esy, floresy i inne wzorki na meblachMoi drodzy przedstawiam Wam kolejny post z cyklu: Techniki stylizacji mebli.  Dziś zobaczycie jak można wykonać wzory na meblach

Oprócz sprawnych rączek i pędzli bądź gąbeczek będą nam potrzebne jeszcze SZABLONY, taśma malarska i trochę zdolności artystycznych. :)

Szablony, czyli cienkie folie, w których wycięte są różne esy floresy, umożliwiają nam w dość łatwy i szybki sposób namalowanie na meblu najróżniejszych ciekawych wzorów.

Podczas mojej pracy spotkałam się z kilkoma rodzajami szablonów. Pomijając kwestię ich rozmiaru, szablony mogą być wykonane z różnych materiałów:
 • cieniutkiej, wiotkiej folii 
 • cienkiego plastiku 
 • papieru 
Szablon  wykonany z cienkiej, wiotkiej folii jest idealny do malowania farbami, przy pomocy wałka, pędzla gąbkowego, lub po prostu zwykłej gąbeczki (np. takiej do mycia naczyń). Takiej folii też jest jej kilka rodzajów, ale dają podobny efekt i podobnie się z nimi pracuje. Dokładnie przylegają do powierzchni mebla, w związku z czym, o ile farba nie jest za rzadka, albo nie jest jest zbyt dużo na pędzelku, wzorki wychodzą idealne, bez żadnych zacieków. 

Malowanie wzoru szablonem z cienkiej folii

Szablony z cienkiej folii


Szablony z grubszej folii, a właściwie cienkiego plastiku mają około 1,5 mm grubości i malowanie po nich farbą już nie jest takie łatwe i komfortowe. Bardzo ciężko namalować nim wzór farbą.
Świetnie za to nadaje się do wykonania wzoru, przy pomocy pasty strukturalnej, bądź szpachlówki. Otrzymujemy wtedy wzór lekko przestrzenny, który jest grubszy i może być malowany, patynowany, zdobiony w różnoraki sposób. Poniżej przykład wzoru z takiego szablonu.

Przykład wzoru z grubszego szablonu
Szablony z grubszej folii/plastiku
Szablon z papieru to nic innego jak kartka papieru, w której małymi nożyczkami wycinamy ulubiony wzorek, a następnie traktujemy ją jako cienki szablon do malowania farbami. Niestety jest to szablon raczej jednorazowy i trzeba uważać, aby papier nie przemókł od farby i nie zostawił śladu na meblu, w miejscu, w którym go nie chcemy. :)
Oprócz tego wycinanie skomplikowanych małych wzorów i ornamentów ręcznie jest czaso- i pracochłonne i na pewno wymaga precyzji. :) Fajny szablon ręcznie wycinany wymyśliła ostatnio Małgosia z Odnawialna.pl, koniecznie wpadnijcie zobaczyć. :)

Malowanie wzoru szablonem z papieru

Jeśli chcemy wykonać proste geometryczne wzory, nie potrzebujemy szablonów, można je namalować przy pomocy zwykłej taśmy malarskiej.
Mała wskazówka, zaczerpnięta od Oli z Aleksandra`s furniture: po przyklejeniu taśmy, zanim położycie kolor, w którym ma być wzór, połóżcie dodatkową warstwę bazowego koloru od środka taśmy i poczekajcie chwilę, aż wyschnie. :) Dzięki temu docelowa farba nie "wycieknie" pod taśmę i unikniemy tym samym brzydkich, obstrzępionych brzegów, robiąc np. paski. 

Malowanie pasów przy pomocy taśmy malarskiej


Trzecia metoda na wzorki, obrazki i inne esy floresy to ręczna robota. :) No ale tu, to już niestety trzeba się trochę wysilić, poświecić godziny pracy, nie przesadzić z mocnymi drinkami podczas malowania, żeby ręka nie zadrżała, więc trzeba się poświęcić :). Ale efekt może przejść najśmielsze oczekiwania. 
To najtrudniejsza metoda, ale jednocześnie daje niemal nieograniczone możliwości w stylizowaniu mebli, nie wszystko bowiem namalujemy szablonami.

Szablony kupicie w wielu miejscach. Skarbnicą, jeśli chodzi o wzornictwo jest Fafame.pl, polecam również sklepy z artykułami do decoupage`u np. Inspirello.pl lub aukcje internetowe.
Efekt malowania wzoru ręcznie

Ręczne malowanie wzoru

A teraz ulubiona część - galeria inspiracji z meblami we wzory!
Który najlepszy???To tylko przykłady wzorów, które można tworzyć na meblach. Który podoba Wam się najbardziej! A jakby ktoś sobie życzył mebel z wymarzonym wzorem na zamówienie, to zapraszam - piszcie na hokuspokus.home@gmail.com

Zobacz też:

Kliknij, aby zobaczyć
Kliknij, aby zobaczyć
5 komentarzy:

 1. Tak Pani kusi tymi wzorami, że chyba się w końcu odważę :) SUPER. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Jak się znudzą zawsze mozna przemalować. :) W zależności od nastroju. :)

   Usuń
 2. Pięknie inspiracje :) tylko malować wzorki! Ja przy malowaniu wzorków na naszej Besta z Ikei męczyłam się z papierowymi szablonami, ale dałam radę! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite cuda tworzysz, masz wizję i prawdziwy talent. Ja jeśli chodzi o detale kompletnie sobie nie radzę. Mam komodę, którą chciałam przerobić wystarczylo tylko zmienić klamki ale nie podołałam. Boję się panicznie wkrętarki. Dodatkowo ta komoda mi nie wystarcza na moje ubrania. Dokupiłam na https://emako.pl/pol_m_Przechowywanie_Przechowywanie_Mini-komody-2946.html
  taką mini komodę i ona się idealnie sprawdziła. Zmieściła wszystkie rzeczy, które nie znalazły miejsca w komodzie. Dodatkowo jest ładna i stanowi pewnego rodzaju ozdobę.

  OdpowiedzUsuń
 4. 58 years old Account Coordinator Danielle Burnett, hailing from Smith-Ennismore-Lakefield enjoys watching movies like Tattooed Life (Irezumi ichidai) and Rafting. Took a trip to Coffee Cultural Landscape of Colombia and drives a Ferrari 250 Testa Rossa. teraz kliknij w link

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Hokus Pokus Home , Blogger
01 09 10